Ahojte dievčatá!
Premýšľali ste niekedy, prečo je naša koža opálená? Je to všetko vďaka UVA a UVB žiareniu. Prvé absorbuje epiderma, zatiaľ čo druhé preniká do najhlbších vrstiev pokožky, čo spôsobuje poškodenie kolagénových vlákien. Čo to má znamenať? Vrásky, sfarbenie, podráždenie a dokonca spáleniny. Moja rada je jednoduchá. Nikdy nezabudnite použiť opaľovacie krémy!
UVA a UVB žiarenie
Na začiatku diskutujme o probléme UVA. Verili by ste, keby som vám povedala, že 90% z nich sa dostane na Zem a poškodí našu pokožku? Je to všade okolo nás, dokonca aj keď je zamračené a je schopné prejsť každým druhom skla. Stojí za to si uvedomiť, že UVA žiarenie spôsobuje takzvaný oxidačný stres a rakovinu, je zodpovedné za stimuláciu voľných radikálov, čo vedie k intenzívnejšiemu starnutiu pokožky. Druhým typom žiarenia, o ktorom dnes diskutujem, je UVB žiarenie. V porovnaní s UVA je množstvo, ktoré dosiahne našu planétu, veľmi nízke a rovná sa iba 6%. Toto je žiarenie, ktoré prispieva k stimulácii syntézy vitamínu D, ktorý je veľmi dôležitý pre kostrový systém človeka. Na druhej strane UVB spôsobuje spáleniny a vedie k poškodeniu štruktúry DNA.
Aké sú výsledky vystavenia sa žiareniu?
Viete, že opálenie (čo je intenzívna produkcia melanínu) je prirodzeným ochranným mechanizmom pokožky proti UV žiareniu? Keď ležíme na pláži, naše telo sa musí chrániť pred slnkom. Záver? Nie je to tak cool s hnedou a zlatou pokožkou. Aby boli veci ešte horšie, tento druh ochrany nestačí pre tých, ktorých pleť je citlivá. Čo sa môže stať, ak sú telá vystavené slnku o niečo dlhšie, než by mali? Vrásky, dehydratácia kože, zafarbenie, strata pružnosti … Najzávažnejšími účinkami dlhého opaľovania sú: začervenanie, zápal, rakovina, poškodenie epidermy a pokožky.
Ako sa opaľovať?
Najdôležitejším pravidlom bezpečného opaľovania je aplikácia krémov s primerane vysokým filtrom (SPF – Sun Protection Factor). Jeho sila je vyjadrená číslom, ktoré sa pohybuje od 2 do 50. Opaľovacie krémy sa musia aplikovať viac-menej 30 minút pred opaľovaním a znovu aplikovať každé 2 hodiny. Vďaka tejto ochrane, pokožka sa pomalšie opáli, ale účinok vydrží dlhšie. Aby nedošlo k ohrozeniu pokožky pri spáleninách, je rozumné vyhnúť sa vystaveniu pokožky tela slnku medzi 11:00 a 15:00.
Ako sa starať o opálenú pokožku?
Opálenú pokožku treba umyť vlažnou vodou, aby ste ju upokojili a hydratovali pomocou vhodnej kozmetiky. Neváhajte použiť kozmetiku s obsahom močoviny, ako aj vitamínov A a E. Vo vážnych prípadoch, keď je pokožka silne popálená, by mali prípravky, ktoré si kúpite v lekárni, priniesť úľavu. Keď sú popáleniny od slnka naozaj vážne, musíte navštíviť dermatológa.