Ahojte dievčatá!
Zvyčajne si spájame prebiotiká a probiotiká s liekmi, však? Môžu sa však tieto látky používať aj v kozmetike? Ukazuje sa, že môžu, a účinok, ktorý prinášajú, je významný. Ako takéto produkty fungujú a ako ich používať? Pokračujte v čítaní môjho článku a nájdete odpoveď.
Pre koho sú pre – a probiotiká určené?
Kozmetika s obsahom prebiotík a probiotík sa zvyčajne odporúča ľuďom s citlivou, podráždenou a poškodenou pokožkou. Ich poslaním je obnoviť mikrobiologickú flóru pokožky a pôsobiť proti množeniu škodlivých mikróbov. Aká je úloha týchto mikroskopických organizmov v našom organizme?
Ľudská rezidentná mikroflóra (napríklad saprobionty, dermatofyty) je pre našu pokožku mimoriadne dôležitá. Chráni naše telo pred choroboplodnými zárodkami, ktoré môžu viesť k rozvoju závažných ochorení. Na oplátku za ochranu dostávajú potravu vo forme mastnoty, potu a odumretých buniek epidermy. Naša pokožka je tiež domom pre prechodnú mikroflóru; zahŕňa organizmy, ktorých životnosť je veľmi krátka (niekoľko hodín, dní, týždňov). Môžu spôsobiť ochorenia len vtedy, ak sa zloženie rezidentnej mikroflóry mení v dôsledku nesprávnej starostlivosti alebo vplyvu vonkajšieho prostredia.
Zloženie a množstvo mikroflóry závisí od mnohých faktorov. Tie môžu zahrňovať: rasu, pohlavie, vek, zdravotný stav, hladinu hormónov, lieky, stravu, oblečenie, ktoré nosíme, životné podmienky, hygienu, imunitu a mnoho ďalších. Veľmi dôležitú úlohu zohráva aj nízka hodnota pH pokožky, ktorá podporuje udržanie rezidentnej mikroflóry na správnej úrovni.
Čo poškodzuje mikrobiologickú flóru pokožky?
V prvom rade je to kvôli nadmernej alebo nesprávnej hygiene. Po umytí tela sa zníži počet zdravých mikroorganizmov. Našťastie im trvá skutočne krátky čas, kým sa obnovia do svojho predchádzajúceho počtu. Časté kúpanie a použitívanie silných čistiacich prostriedkov však spôsobuje dlhodobé poškodenie flóry. Škodlivá je aj dezinfekcia pokožky, keď sa zabije dobrý aj zlý mikroorganizmus. Preto by ste sa mali zdržať používania alkalického mydla, konzervačných látok, kozmetických a lekárskych kyselín, ako aj dezodorantov (fuj!). Nemali by ste preháňať ani opaľovanie, rýchle ochladzovanie organizmu a … časté užívanie antibiotík.
Prebiotiká a probiotiká v kozmetike
Kozmetika s probiotikami sa odporúča pre ľudí s atopickou dermatitídou (AD), psoriázou, akné a problémami s pohlavným ústrojenstvom. Tiež sú užitočné na boj proti alergickým reakciám, po ukončení liečby antibiotikami a po invazívnych estetických liečebných postupoch. Ich poslaním je chrániť pred patogénmi, posilňovať imunitu pokožky, podporovať regeneráciu a zmierňovať podráždenie.
Prebiotiká v kozmetike stimulujú rast mikroorganizmov. Sú prítomné v rastlinách a môžu byť získané z proteínov, tukov a oligo- alebo polysacharidov. Odporúčajú sa na starostlivosť o citlivú pokožku detí a dospelých. Prebiotiká sú tiež prítomné v kozmetike proti lupinám, krémoch na opaľovanie, v produktoch starostlivosti o pleť a v dezodorantoch. Pôsobia proti akné a infekciám pohlavných ústrojenstiev.